Hrvati u Madridu

Este debate contiene 43 respuestas, tiene 19 mensajes y lo actualizó  sherbet_head hace 2 años, 3 meses.

Viendo 15 publicaciones - del 1 al 15 (de un total de 44)
  • Autor
    Publicaciones

veskil
    Miembro

Pozdrav,

Evo prijavljuje se jedan budući stanovnik Madrida na neko vrijeme ovisno o trajanju studija i naravno bit će vam zahvalan na bilo kakvvim svjetima i informacijama koje mu možete dati bilo o smještaju, prijevozu, poslu, hrani, izlascima…

Hvala,
    Vedran

Anónimo

Pozdrav Vedran..
    Dobrodosao na forum…. “rastelao” si mi statistike 😉
    Kada dodjes..populacija se penje na 3001 🙄
    Zivio sam u Madridu 8 godina pa evo nekoliko, po mom misljenju, najvaznijih savjeta:
    1. Madrid je ok grad, nema nasilja i nemoras paziti puno na sebe…ali jaaaako moras paziti na svoje stvari jer je lopovluk, (dzeparenje) “sin violencia”, bez nasilja, prakticki “legalan” u Spanjolskoj…pa kada izlazis…najbolje je izaci sa nesto novaca u prednjem dzepu, bez novcanika i osobnih dokumenata.
    U 8 godina nisam bio legitimiran, na ulici, niti jednom. U svakom slucaju, uvijek mozes nositi sa sobom fotokopiju putovnice ili bilo kojeg drugog dokumenta.
    2. Za smjestaj, mozes traziti “piso compartido” tj stan koji ces djeliti sa drugim ljudima (dijeli se kuhinja i eventualno dnevni boravak) u kojem ce ti iznajmiti sobu. Ovisno o lokaciji i kvaliteti smjestaja..od 300 do 500 eura mjesecno.
    Ako ti materijalna situacija dozvoljava..onda mozes iznajmiti stan ili garsonjeru (studio)… 500 – ???? eura mjesecno. U oba slucaja te traze da platis polog u iznosu mjesecnog najma kao “garanciju” ako nesto bude ostecono kada odlazis.
    Ukoliko imas uredan ugovor o najmu, taj ce ti novac biti vracen kada odlazis.
    Ako trazis smjestaj preko neke agencije, onda im, obicno, trebas platiti extra iznos od pola cijene mjesecnog najma.
    Smjestaj se, obicno, trazi u spanjolskom “plavom oglasniku” koji se zove segundamano.
    Evo koliko kosta “habitaciones, piso compartido”:
    http://www.segundamano.es/anuncios-madrid/pisos-compartidos-y-habitaciones/?ca=28_s&w=1&th=1&f=a&q=&c=64&x=1&a=&m=&ps=&pe=&rrs=&rre=&ss=&se=&st=a
    I evo koliko kosta najam stana:
    http://www.segundamano.es/anuncios-madrid/pisos/?ca=28_s&w=1&th=1&f=a&q=&c=58&x=1&a=&m=&ps=&pe=&rrs=&rre=&ss=&se=&st=u
    Neznam gdje ces studirati…u svakom slucaju, smjestaj trazi u blizini “faxa”….sto je dalje od centra..to je jeftiniji (ok ..ovisi i o kvaliteti smjestaja)
    3. Prijevoz…Metro…imati automobil u Madridu..nema smisla…eventualno scooter
    4. Hrana:
    Supermarketi: namirnice su jeftinije nego u Hrvatskoj. “Alcampo, Mercadona, Dia, Lidl..su jeftiniji supermarketi. El Corte Ingles, Super Sol…skuplji.. Iznimke: gotova hrana (ne ona u limenkama nego hrana pripremljena u marketu za “take away”…i, bdw, takva hrana je bezukusna) kruh, teletina i govedina su skuplji nego u hr
    Osnovne namirnice Pivo ;), riza, mlijeko, voce, povrce, riba..jeftinije
    Restorani vecina njih ima dnevne menije… od 6 do 15 eura..ukljucuju predjelo, glavno jelo, desert ili kavu i pice (voda, vino, pivo ili sok…)…
    Jesti “A la carta” je skuplje nego u hr (naravno, ovisi o kvaliteti restorana i usluge)
    Meni najdraze su “taverne” gdje narucis pivu i posluze ti besplatne tapase…popijes 2-3 pive (“caña”…piva u casi od +- 2decilitra, 1,00 – 1,50 eura)
    Takvih je taverni sve manje u Madridu…ali jos ih uvijek ima.
    U pocetku mi je trebalo vremena da se naviknem na hranu…nekako..slabo zacinjena i bez okusa..ali zdrava 😉
    Sada volim sve 😮
    5. O poslu…neznam…ako ides studirati…..a mislis sa strane nesto i zaraditi…neznam kakve su ti zelje i mogucnosti.
    6. Izlasci…skuplje nego u Hrvatskoj. Takodjer…ovisi na kakva mjesta volis izlaziti.
    To je, za sada, to…kada, i ako, odgovoris, otvorit cu novu temu “Zivot u Madridu” pod “Hrvati u Spanjolskoj” pa cu ovo prebaciti tamo.
    Govoris Spanjolski?
    Pozdrav

veskil
    Miembro

Hola,

prvo hvala puno na informacijama i brzom odgovoru

zapravo dolazim s curom, ona je primljena na carlos III a ja još čekam šta će biti s magisterijem na urjc tako da će nas biti 3002 :). jedini je problem što ću ako ne bude tog magisterija morat upisat neke predmete tek toliko kao pripremu da se upoznam sa sustavom i metodologijom što je onda praktički skupa godina pa bi trebao raditi nešto
    na đeparenje a rumunje posebno me je već upozorila frendica koja je ostala nedavno bez putovnice ali nisam znao da je to toliko rašireno tako da hvala na info
    što se tiče stana s obzirom da dolazimo dvoje nema baš smisla tražit piso compartido tako da već dosta dugo pretražujem habitamos.com, enalquiler.com, idealista.com ali se mučim s tim što očito nisu baš skloni odgovarati na mailove ali nema baš ni smisla tražit stan preko interneta tako da ćemo valjda, uz to što ima dosta onih prevaranta koji kao rade u engleskoj ili grčkoj i slične fore i treba im poslat novce ali to se da skužit. najgora stvar je što nam stan u getafeu ili vicalvaru ne bi bio ništa posebno jeftiniji tako da nije nešto isplativije
    za posao sam rekao ne znam što će biti s magisterijem tako da sve ovisi, nema smisla dizat neki kredit i živit od toga a istovremeno slušat jedno ili dva predavanja tjedno i ne radit ništa tako da ne bi bilo loše nešto odradit, ne mora biti full time
    govorim španjolski dosta dobro, planiram ga još usavršit profesionalno, a i naravno život među španjolcima će isto odradit svoje

još jednom hvala i pozdrav

Anónimo

Pozdrav Vedran

…li nema baš ni smisla tražit stan preko interneta tako da ćemo valjda…

Sta?
    Nisi nastavio s tom temom…

Najbolje je traziti na http://www.fotocasa.es
    Ovdje je ponuda od najjeftinijih prema najskupljim stanovima i sobama.
    Vicalvaro:
    http://www.fotocasa.es/viviendas/madrid-capital/vicalvaro/alquiler/listado?opi=38&o=asc&f=Price&crp=1&odg=true&tv=true&cu=es-ES&craap=1
    Getafe:
    http://www.fotocasa.es/viviendas/getafe/alquiler/listado?opi=38&o=asc&f=Price&crp=1&odg=true&tv=true&cu=es-ES&craap=1
    To je, iz Zagreba ne mozete nikako iznajmiti neki stan…mislim da cete prvo morati u neki hostal..pa traziti.
    Naci neki posao (dobar ili los..svejedno), nece ti biti bas lako…oko 10% stanovnistva je bez posla…
    Na koliko cete dobiti “rezidenciju” i dali je ukljucena neka radna dozvola?
    Hasta luego 😉

D y N
    Participante

Vedrane,, jestel stigli u Madrid?? Radimo na tome da sakupimo Hr-raju u Madridu…ako si za, javi nam se ovim putem…pozdrav

ane
    Participante

ja sam ZA. 🙄

D y N
    Participante

eto onda nas je vec 4 😀 ti si s curom jel tak? u kojem dijelu zivite? jestel upoznali vec nekih nasih ❓

Anónimo

@D y N wrote:

eto onda nas je vec 4 😀 ti si s curom jel tak? u kojem dijelu zivite? jestel upoznali vec nekih nasih ❓

Vjerujem da nam se zahvaljuju na informacijama 😉

Anónimo

Nego…jel’ jos netko slobodan 21.12 poslijepodne?

kiko123
    Participante

Nego…jel’ jos netko slobodan 21.12 poslijepodne?
    mario

uvjek za akciju
    pozdrav
    kiko

Anónimo

Pozdrav Kiko
    Odlicno…troje nas je…ja sam s autom.
    Igor, vjerovatno, takodjer…pa za prijevoz, sve dok nas je max 10-oro..nema problema….
    Moramo dogovoriti neko mjesto sastajanja u Madridu od kuda cemo za El Casar…
    Ako ima jos zainteresiranih za okupljanje 21.12…..javite se…

kiko123
    Participante

reci vrijeme, jer zivim u pedrezueli pa cu sa autom do korcule.
    pozdrav kiko

Anónimo

@kiko123 wrote:

reci vrijeme, jer zivim u pedrezueli pa cu sa autom do korcule.
    pozdrav kiko

Gledam im radno vrijeme…zatvaraju u 16.30
    http://www.korchula.com/es/
    Sumnjam da cu stici iz Marbelle tamo do jedno 15.00-16.00
    Jeli vam problem ako “prebacimo” susret za navecer?
    Otvaraju u 20.00..pa cemo imati vise vremena za pricu….a mozda se i pridruzi jos netko tko preko dana radi..a navecer je slobodan…

kiko123
    Participante

super, jos bolje.
    pozdrav

marac
    Participante

Pozdrav svima veliki!!!

Upravo sam saznao da dolazim iduće godine živjeti i raditi u Madrid i to me iznimno veseli 😀 :alien: :mrgreen:
    Drago mi je da sam uspio naići na ovakav neki forum i što uopće ovakvo nešto postoji, dakle velika hvala i čast osnivaču 🙂

Inače, dolazim u 2.mjesecu na pola godine (zasada) i imam jedan veliki problem a taj je da ne znam španjolski 🙁 🙁 🙁 Na poslu će mi working language biti engleski, a za ovo ostalo ću se snaći već nekako..No, imam i većih problema a to je kako naći normalan stan preko interneta, još pogotovo da ne naletim na neke prijevare ili što već ide s tim..Pa je li imate kakvih iskustava s iznajmljivanjem stanova, kako se kreću cijene, gdje je najbolje gledati to da bude što sigurnije?

Jako se veselim dolasku i životu tamo, ali samo da nađem neki normalni stančić..Ja bih najrađe u centru, a inače ću raditi na slijedećoj adresi: Paseo de la Castellana, 183 – 28071 – Madrid – Spain !! Je li bih trebao tražiti stan blizu poslu ili mogu i u centru ako je dobra povezanost iz centra do posla?!

Molim vas bilo kakve info i drago mi je da svi vi postojite :alien:

pozdrav i unaprijed hvala na odgovoru..malo nas al nas ima :alien: :alien: :alien:

alquiler de coche en croacia
Viendo 15 publicaciones - del 1 al 15 (de un total de 44)

Debes estar registrado para responder a este debate.

Uso de cookies

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies
Ir a la barra de herramientas